Európai összehasonlításban Lengyelország kétségtelenül azok közé a több tízmilliós országok közé tartozik, ahol az európai átlagnál is talán valamivel élénkebben él a keresztény vallás, általában a keresztény hagyományok. A keresztény ünnepeknek – legyen szó Húsvétról, Pünkösdről vagy éppen a Karácsonyról – a lengyeleknél kiemelkedő szerepe van.

DátumNapÜnnep neveÜnnep jellege
jan 1.szerdaÚjévNemzeti ünnep
jan 6.hétfőVízkeresztNemzeti ünnep
feb 14.péntekValentin napJeles nap
már 20.péntekTavaszi napéjegyenlőségÉvszakváltás
ápr 10.péntekNagypéntekJeles nap
ápr 11.szombatNagyszombatJeles nap
ápr 12.vasárnapHúsvét vasárnapNemzeti ünnep
ápr 13.hétfőHúsvét hétfőNemzeti ünnep
máj 1.péntekMunkanap / Mu8nak ünnepeNemzeti ünnep
máj 2.szombatA zászló napjaJeles nap
máj 3.vasárnapAz alkotmány napjaNemzeti ünnep
máj 26.keddAnyák napjaJeles nap
máj 31.vasárnapPünkösdNemzeti ünnep
jún 11.csütörtökÚrnapja / Corpus ChristiNemzeti ünnep
jún 20.szombatNyári napfordulóÉvszakváltás
jún 23.keddApák napjaJeles nap
aug 15.szombatMária mennybemeneteleNemzeti ünnep
sze 22.keddŐszi napéjegyenlőségÉvszakváltás
nov 1.vasárnapMindenszentekNemzeti ünnep
nov 11.szerdaFüggetlenség napjaNemzeti ünnep
dec 21.hétfőTéli napfordulóÉvszakváltás
dec 24.csütörtökSzentesteJeles nap
dec 25.péntekKarácsonyNemzeti ünnep
dec 26.szombatSecond Day of ChristmasNemzeti ünnep
dec 31.csütörtökÚjév első napjaJeles nap

Az ilyen valláshoz kötődő jeles napok mellett természetesen vannak olyan, a nemzeti karakter megőrzését szolgáló állami ünnepek is, amikor egy vagy két napig minden bolt zárva tart és rendezvények vannak az utcákon. Aki Krakkóba, esetleg Lengyelország valamely másik nagyobb városába utazik, utóbbiak időpontjával jó ha tisztában van.

Lengyelországban május 3-án ünneplik az Alkotmány napját, amelynek a történelem folyamán három alkalommal is felosztott, így állami létét a szó szoros értelmében elvesztő Lengyelország esetében kiemelkedő szerepe van. Lengyelország májusi alkotmányára – avagy a lengyelség körében leggyakrabban használt elnevezéssel a Május 3-i alkotmány (lengyelül: Konstytucja Trzeciego Maja vagy Konstytucja 3 Maja 1791 roku) méltán lehetnek büszkék a lengyelek, ugyanis utóbbi a világ második és Európa első modern, kartális alkotmányának számít.

Eredetileg még 1791. május 3-án fogadta el a Lengyel–Litván Unió államának korszakos jelentőségű szejmje, a nagy szejm. Minden év májusának elején – főleg a kerek évfordulók alkalmával – hatalmas katonai parádéval emlékeznek a lengyelek alkotmányukra.

Május 3-a Lengyelországban munkaszüneti napnak számít. A nagy-lengyelországi felkelés, a bari konföderáció, valamint a nők szavazójogainak kivívása mellett – igaz utóbbiak nem számítanak a hivatalosan is megünnepelt nagyobb lengyel állami ünnepek közé – a lengyel Függetlenség Napjának is nagy szerepe van a lengyel államéletben. A jeles napot minden év november 11-én megtartják és természetesen munkaszüneti napnak számít. 1918. november 11-én érkezett el ugyanis az a történelmi pillanat, amikor az első világháborút lezáró diplomáciai események nyomán Lengyelország 123 évig tartó megosztottsága után újjászületett a lengyel állam.

A lengyel szejm például a 2018-as évet a lengyel függetlenség visszaszerzésének 100. évfordulójának emlékévének nyilvánította. Lengyelország-szerte ilyenkor nagy tömegek vonulnak utcákra, sőt Varsóban rendszerint százezres tömegek vesznek részt különböző politikai irányultságú tömörülések menetein, valamint a központi állami megemlékezéseken.

Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.