Olaszországban – akárcsak Spanyolország esetében – utazásunk megkezdése előtt érdemes tisztában lenni a legfontosabb olasz nemzeti ünnepek és más jeles napok időpontjával. Ha e nélkül utazunk az Itáliai-félszigetre könnyen meglepetés érhet minket a nagyobb tömegeket megmozgató felvonulások, más utcai rendezvények vagy éppen a bezárt üzletek miatt. Igaz, részt is vehetünk ezeken, többségük ugyanis nagy tradicionális múltra tekint vissza.

DátumNapÜnnep neveÜnnep jellege
jan 1.szerdaÚjévNemzeti ünnep
jan 6.hétfőVízkeresztNemzeti ünnep
már 20.péntekTavaszi napéjegyenlőségÉvszakváltás
ápr 10.péntekNagypéntekJeles nap
ápr 12.vasárnapHúsvét vasárnapJeles nap
ápr 13.hétfőHúsvét hétfőNemzeti ünnep
ápr 25.szombatFelszabadítási napNemzeti ünnep
ápr 25.szombatSzent Márk ünnepe (Venice)Helyi ünnepnap
máj 1.péntekMunkanap / Mu8nak ünnepeNemzeti ünnep
jún 2.keddKöztársaság napjaNemzeti ünnep
jún 20.szombatNyári napfordulóÉvszakváltás
jún 24.szerdaSzent János ünnepe (Firenze, Genova, Torino)Helyi ünnepnap
jún 29.hétfőSzent Péter és Szent Pál ünnepe (Róma)Helyi ünnepnap
aug 15.szombatMária mennybemeneteleNemzeti ünnep
aug 15.szombatFerragostoJeles nap
sze 19.szombatSzent Január ünnepe (Nápoly)Helyi ünnepnap
sze 22.keddŐszi napéjegyenlőségÉvszakváltás
nov 1.vasárnapMindenszentekNemzeti ünnep
dec 7.hétfőSzent Ambrose ünnepe (Milánó)Helyi ünnepnap
dec 8.keddA Szeplőtelen Fogantatás ünnepeNemzeti ünnep
dec 21.hétfőTéli napfordulóÉvszakváltás
dec 25.péntekKarácsonyNemzeti ünnep
dec 26.szombatSzent István napjaNemzeti ünnep
dec 31.csütörtökÚjév első napjaJeles nap

A helyzet az, hogy az olasz államberendezkedés az ünnepek többségét – legyen szó a karácsonyról, a húsvétról, a Mindszentekről vagy éppen a munka ünnepéről – ugyanakkor és lényegét tekintve ugyanolyan külsőségek közepette tartja, mint Közép-Európában, így hazánkban is. Nyilván azon sem lepődünk meg tehát, hogy Olaszországban az újév, vagyis január első napja ünnepnap és persze munkaszüneti nap. Az olaszok Epifania elnevezéssel ihletik a Vízkeresztet, ám míg nálunk ehhez az időponthoz a Karácsonyfa lebontását kötjük, addig az olaszoknál ekkor érkezik Befana. Utóbbi lényegében egy Mikuláshoz hasonló, boszorkányszerű asszony, aki a Mikuláshoz hasonlóan a kéményen keresztül bújik be a lakásba és ajándékozza meg – ugyancsak zokniba rejtve ajándékát – a kisgyermekeket. Míg nálunk ugyanakkor virgács jár a rosszalkodó gyereknek, addig az olasz gyerekek faszenet érdemelnek ki hasonló magatartásukért.

Keresztény országról lévén szó, azon sem csodálkozhatunk, hogy a Húsvétet az olaszok szintén hozzánk hasonlóan ünneplik. Pasquettának hívják a húsvét hétfőt, melyen az olasz emberek többsége igyekszik vidáman eltölteni az időt, vagy kirándulnak vagy valamilyen baráti társasággal karöltve utaznak. Mivel 1945. április 25-én az olasz csizma is felszabadult a német megszállás alól, így erre a dátumra esik náluk a Felszabadulás Napja.  Állami ünnepségek sora veszi ekkor kezdetét, természetesen az olaszok számára a jeles nap munkaszüneti nap is egyben.

A nyár elején, június első napjaiban ünneplik Olaszországban a Köztársaság Napját, melyet óriási felvonulásokkal tisztelnek meg. Ugyanebben az időszakban ünneplik a Pünkösdöt is, de ekkor tartják Keresztelő Szent János, illetve Szent Péter és Pál apostolok ünnepét is.

Szűz Mária mennybemenetelének napjáról augusztus közepén emlékeznek meg, amely az Itáliai-félsziget egyben legfontosabb ünnepe. A jeles nap egyben a nyári mezőgazdasági munkák befejezésének dátuma is. A nagy eseményt az olaszok sok régióban fesztiválokkal, tűzijátékokkal és felvonulásokkal ünneplik meg.

Külön érdekesség lehet, hogy Olaszországban gyakorlatilag az összes településnek van védőszentje, illetve akire minden esztendőben meg is emlékeznek utcai felvonulásokkal, kirakodókkal és táncos mulatságokkal.

Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.