Bár az újév napja, csakúgy, mint más európai országokban, Romániában is január elseje, bizonyos ünnepeket az ortodox egyház szerint tartanak – a munkaszüneti napok is e szerint alakulnak. 2019-ben a román lakosság hivatalosan összesen 15 munkaszüneti napon maradhat távol a munkahelyétől és az oktatási intézményektől.

DátumNapÜnnep neveÜnnep jellege
jan 1.szerdaÚjévNemzeti ünnep
jan 2.csütörtökDay after ÚjévNemzeti ünnep
jan 24.péntekEgyesítési napNemzeti ünnep
feb 19.szerdaConstantin Brancusi napJeles nap
feb 24.hétfőDragobeteJeles nap
már 1.vasárnapMărțișorJeles nap
már 8.vasárnapNemzetközi NőnapJeles nap
már 20.péntekTavaszi napéjegyenlőségÉvszakváltás
ápr 17.péntekOrtodox NagypéntekNemzeti ünnep, Ortodox
ápr 19.vasárnapOrtodox HúsvétNemzeti ünnep, Ortodox
ápr 20.hétfőOrtodox Húsvét hétfőNemzeti ünnep, Ortodox
máj 1.péntekMunkanap / Mu8nak ünnepeNemzeti ünnep
máj 3.vasárnapAnyák napjaJeles nap
máj 10.vasárnapApák napjaJeles nap
máj 10.vasárnapMonarchia napjaJeles nap
máj 28.csütörtökOrtodox Urunk mennybemenetelének napjaJeles nap, Ortodox
jún 1.hétfőGyereknapNemzeti ünnep
jún 7.vasárnapOrtodox PünkösdNemzeti ünnep, Ortodox
jún 8.hétfőOrtodox PünkösdNemzeti ünnep, Ortodox
jún 21.vasárnapNyári napfordulóÉvszakváltás
jún 26.péntekZászló napJeles nap
júl 29.szerdaNemzeti himnusz napJeles nap
aug 15.szombatSzent Mária napjaNemzeti ünnep
sze 22.keddŐszi napéjegyenlőségÉvszakváltás
okt 31.szombatHalloweenJeles nap
nov 30.hétfőSzent András-napNemzeti ünnep
dec 1.keddNemzeti ünnepNemzeti ünnep
dec 8.keddAz alkotmány napjaJeles nap
dec 21.hétfőTéli napfordulóÉvszakváltás
dec 24.csütörtökSzentesteJeles nap
dec 25.péntekKarácsonyNemzeti ünnep
dec 26.szombatA karácsony második napjaNemzeti ünnep
dec 31.csütörtökÚjév első napjaJeles nap

Romániában nem csak az újév első napja számit szabadnapnak: január 2-án még mindig rápihenhet a nép a szilveszteri élményekre, és közel három héttel ezután már érkezik is az első nemzeti ünnep: január 24-én emlékeznek meg a Román Fejedelemségek Egyesüléséről (Ziua Unirii, Unirea Principatelor Române) – ezen a napon ünneplik meg a román polgárok Moldva és Havasalföld egyesítését, mely Alexandru Ioan Cuza uralkodó nevéhez fűződik. A 19. századi esemény hatására jött létre a Román Királyság, a jeles eseményre való megemlékezés céljából pedig állami ünneppé emelte ezt a napot a kormány.

A római katolikus húsvéti ünnepek után egy héttel kezdődik a román földön ugyanez az időszak: az ortodox nagypéntek (vinerea Mare) idén április 26-ára fog esni, ennek megfelelően az ünnep- és egyben munkaszüneti napok miatt a lakosok csak április 30-án, kedden mennek először dolgozni és tanulni.

Az egymást követő két hónap első napjai szünettel telnek: míg május 1-jén (Ziua Muncii) a munka ünnepe miatt lehet egyet pihenni a hét közepén otthon, addig június 1-jét a gyereknap (Ziua Copilului) méltó megünneplésére szánja a kormány. Ez utóbbi idén éppen szombatra esik. Június közepén, 16-17-án kerül sorra az ortodox pünkösd (Rusalii, illetve Doua zi de Rusalii), így azzal a hétfővel nyerhetnek a dolgozók egy hosszúhétvégét.

Bár be kell menni dolgozni, de a románok az anyák és az apák napját gyors egymásutániságban bonyolítják le – mindkettő ünnepnapot májusban tartják, a kettő között csupán egy hét a különbség: míg az anyákat május 5-én ünneplik meg (Ziua Mamei) a család és a gyerekek, addig az apákra csak május 12-én kerül sor (Ziua Tatălui) idén. Minkét nap minden évben május első és második vasárnapjára esik.

A román vallásosak – bár állami ünnep is egyben – augusztus 15-én, csütörtökön ünneplik Mária mennybemenetelét (Adormirea Maicii Domnului, Ziua Marinei), ám ezután jó sokat kell várni a következő munkaszüneti napra, ami a polgárok pechjére idén épp szombatra esik: november 30-án, Szent András napján (Ziua Sfîntului Andrei) az ortodox egyház a kereszténység felvételére emlékezik meg. Ezt az ünnepet csak 2012 óta tartja számon a kormány szabadnapként. Ezután rögtön újabb munkaszüneti nap következik: december 1-je Román nemzeti ünnep (Ziua naţională), de idén – szintén nem túl nagy mázlival – ez vasárnapra esik. A december 25 és 26 (Crăciunul, a doua zi de Crăciun) karácsonyi dátumokat a római katolikus naptárnak megfelelően itt is munkaszüneti nappá nyilvánították, ez 2019-ben pedig éppen a hét közepére, szerdára, illetve csütörtökre esik.

Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.