Szinte minden európai számára evidenciának számít, hogy Franciaország messze földről híres kulturális életéről. Franciaország is azok közé az országok közé tartozik, melyet a turisták nem kizárólag a „hagyományos értelemben vett” szórakozás miatt keresnek fel, hanem a mélyen gyökerező hagyományok és nem utolsó sorban az évszázadokra történelmi múlt miatt is. Utóbbinak köszönhetően meglehetősen sok ünnep és kiemelkedő esemény alakult ki.

DátumNapÜnnep neveÜnnep jellege
jan 1.szerdaÚjévNemzeti ünnep
már 20.péntekTavaszi napéjegyenlőségÉvszakváltás
már 29.vasárnapA nyári időszámítás kezdődeteÓraátállítás
ápr 10.péntekNagypéntekHelyi ünnepnap
ápr 12.vasárnapHúsvét vasárnapJeles nap
ápr 13.hétfőHúsvét hétfőNemzeti ünnep
máj 1.péntekMunkanap / Mu8nak ünnepeNemzeti ünnep
máj 8.péntekWWII Győzelem NapjaNemzeti ünnep
máj 21.csütörtökUrunk mennybemenetelének napjaNemzeti ünnep
máj 31.vasárnapPünkösdJeles nap
jún 1.hétfőPünkösdNemzeti ünnep
jún 7.vasárnapAnyák napjaJeles nap
jún 20.szombatNyári napfordulóÉvszakváltás
jún 21.vasárnapApák napjaJeles nap
júl 14.keddBastille-napNemzeti ünnep
aug 15.szombatMária mennybemeneteleNemzeti ünnep
sze 22.keddŐszi napéjegyenlőségÉvszakváltás
okt 25.vasárnapA nyári időszámítás befejeződikÓraátállítás
nov 1.vasárnapMindenszentekNemzeti ünnep
nov 11.szerdaFegyverszünet napjaNemzeti ünnep
dec 21.hétfőTéli napfordulóÉvszakváltás
dec 24.csütörtökSzentesteJeles nap
dec 25.péntekKarácsonyNemzeti ünnep
dec 26.szombatSzent István napjaHelyi ünnepnap
dec 31.csütörtökÚjév első napjaJeles nap

Mielőtt tehát Párizsba utaznánk, érdemes tájékozódni arról, hogy a nagy múltú országban mikor vannak a nemzeti ünnepek, hiszen a legtöbb üzlet és múzeum ilyenkor zárva tart. Franciaország bizonyos szempontból kivételes helynek számít, ugyanis törvény szabályozza, hogy amennyiben egy ünnep hétfőre, vagy csütörtökre esik, akkor a hétvégét meghosszabbítják a hétfővel, vagy a péntekkel.

Franciaországban az állami ünnepek természetesen megegyeznek a legtöbb európai ország hasonló ünnepeivel, nevezetesen január 1 természetesen a Jour d´An, azaz az újév napja, míg május 1. értelemszerűen a munka ünnepe. Franciaországban a munka ünnepe után pontosan 7 nappal ünneplik a Győzelem Napját, melyen a franciák a második világháborúban a náci Németország feletti győzelmet ünneplik meg.

Természetesen Franciaország legjelentősebb nemzeti ünnepe a Fete Nationale, amelyet július 14-én ünnepelnek, illetve amely dátum jelentős nyomot hagyott az európai történelemben is. A nagy francia forradalom idején ezen a napon esett el a Bastille várbörtön, amely a franciák – és egyben a legtöbb európai emlékezetében is – a régi rend végének jelképévé vált. Szinte napra pontosan egy hónappal később a francia lakosság Nagyboldogasszonyt (Assomption) ünnepli, míg – ahogy sok helyen a világban – november a Toussaint, azaz a Mindszentek ünnepe.

A Karácsony Franciaországban is hivatalosan december 25-én kezdődik, a vidéki Franciaország kihagyhatatlan része ilyenkor a szentmise és a kórusének. Párizs és persze a nagyobb francia városok lakossága ezeken a napokon rendszerint elhagyja a várost és vidéken élő rokonoknál tölti az ünnepeket. A Franciaországba látogatók számára érdemes észben tartani azt is, hogy bizonyos ünnepi hagyományok régióként és tájegységenként változhatnak.

Mozgó ünnepnek számít a húsvét, és az Aprószentek ünnepe, jóllehet a hivatalos ünnepeken kívül más jeles napokat is megünnepelnek. A franciák példának okáért június 21-én tartják a Zene Napját, míg augusztustól egészen decemberig Borünnep zajlik a nagy múltú ország Colmar és Dijon városaiban. Utóbbit Burgundiában ugyancsak „megülik”, ebben a tartományban zenei kísérettel valamint táncosokkal ünnepelnek. Világszerte ismert sportesemények számít a Tour de France, de a teniszversenyek és a monacói Grand Prix ugyancsak méltán vívott ki közkedveltséget magának.

Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.