Hollandiáról elsőre kétségtelenül a hangulatos tulipánföldek, festményi szélmalmok, klumpában kopogó holland lányok, a vörös lámpás negyed és persze a minőségi foci jut eszünkbe. Pedig, ahogy szinte minden európai országban, Hollandiában is ugyanakkor – és külsőségeinek főbb elemeit tekintve ugyanúgy – ünneplik a legfőbb keresztény ünnepeket, az Újévet, a Húsvétot, a Karácsonyt és a Pünkösdöt. Természetesen Hollandiának is megvannak a saját nemzeti ünnepei, melyek csak erre az országra jellemzőek.

DátumNapÜnnep neveÜnnep jellege
jan 1.szerdaÚjévNemzeti ünnep
feb 14.péntekValentin napJeles nap
már 20.péntekTavaszi napéjegyenlőségÉvszakváltás
ápr 10.péntekNagypéntekNemzeti ünnep
ápr 12.vasárnapHúsvét vasárnapNemzeti ünnep
ápr 13.hétfőHúsvét hétfőNemzeti ünnep
ápr 27.hétfőKing születésnapjaNemzeti ünnep
máj 4.hétfőAz emlékezés napjaJeles nap
máj 5.keddFelszabadítási napNemzeti ünnep
máj 21.csütörtökUrunk mennybemenetelének napjaNemzeti ünnep
máj 31.vasárnapPünkösdNemzeti ünnep
jún 1.hétfőPünkösdNemzeti ünnep
jún 20.szombatNyári napfordulóÉvszakváltás
sze 22.keddŐszi napéjegyenlőségÉvszakváltás
dec 5.szombatSzent Miklós Éva / SinterklaasJeles nap
dec 6.vasárnapSzent Miklós napjaJeles nap
dec 21.hétfőTéli napfordulóÉvszakváltás
dec 24.csütörtökSzentesteJeles nap
dec 25.péntekKarácsonyNemzeti ünnep
dec 26.szombatSecond Day of ChristmasNemzeti ünnep
dec 31.csütörtökÚjév első napjaJeles nap

Érdemes ilyenkor is ellátogatni az országba, mert számos érdekes látnivaló akad. Jó, ha tudjuk ellenben, hogy a bankok, üzletek és a legtöbb múzeum a legtöbb holland jeles napon zárva tart.

A nagy múltú országban minden év január 30-án ünneplik a Függetlenség Napját, amelynek gyökerei visszanyúlnak egészen a 16. század közepéig. Németalföld ugyanis hosszú ideig a spanyol birodalomhoz tartozott, ahol az 1500-as évek közepén a protestáns kézművesek és iparosok által lakott városokban egyre erőteljesebb elégedetlenség bontakozott ki a spanyol megszállás, a spanyol király elvakultan katolikus helytartóival szemben. Az Orániai Vilmos vezette szabadságharc eredményeként 1585-ben született meg Hollandia függetlensége.

Hollandiában április végén tartják a Király Napját, amely egybe esik Vilmos Sándor születésnapjával. Az ünnep eredete egészen 1885-ig nyúlik vissza, amikor az éppen regnáló liberális unió a nemzeti egység kifejezésének alkalmára keresett jeles napot. Mivel akkoriban a választás a korabeli Vilma hercegnő születésnapára esett, az ünnepet sokáig augusztus 31-én tartották. Az ünneplők jelentős része ezen a napon narancssárga színbe öltözik, narancssárga italokat fogyaszt, hasonló színű ruhát visel, és sok holland narancsságára festi a haját.

Bár egyik sem hivatalos ünnep, két olyan ünnepnap is van Hollandiában, amely a második világháborúra emlékezik. Május 4-én a háború halottaira emlékeznek, május 5-e pedig a Felszabadulás Ünnepe.

PrinsjesdagPrinsjesdag 2014-ben

Hollandi másik kiemelkedően jelentős ünnepe a Prinsjesdag. Utóbbi alkalom a hollandoknál nagy múltra tekint vissza és nem más, mint a parlamenti ülésszak ünnepélyes nyitónapja. A Prinsjesdagot a hollandok minden szeptember harmadik keddjén ünneplik. A jeles nap nagy eseménye a királynő nagy figyelemmel kísért trónbeszéde, melyben felvázolja a kormány jövőre vonatkozó elképzeléseit.

Kevesen gondolnák, de a Mikulásnak sokkal nagyobb szerepe, mint nálunk. A hollandok ugyanis a Mikulásnak talán még a Karácsonynál is nagyobb jelentőséget tulajdonítanak. További érdekes adalék lehet, hogy mivel a holland lakosság a középkorban keverte Spanyolországot és Itáliát, ebből kifolyólag náluk a mikulás a mai napig Spanyolországból jön, nem rénszarvasokkal és repülő szánnal, hanem gőzhajóval érkezik, krampuszok helyett Fekete Péterekkel. Ajándékokat ugyan a kéményen keresztül kézbesíti, de nem csizmába, hanem természetesen fapapucsba

Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.