A megközelítőleg 9 millió főt számláló Osztrák Köztársaságban is számos jeles nap van, melyet munkaszüneti- illetve ünnepnappá nyilvánított az állam – ezek közül többet változó dátummal tartanak számon, mások viszont minden évben pontosan ugyanarra a napra esnek.

DátumNapÜnnep neveÜnnep jellege
jan 1.szerdaÚjévNemzeti ünnep
jan 6.hétfőVízkeresztNemzeti ünnep
már 19.csütörtökSzent József napjaÁllami ünnepnap
már 20.péntekTavaszi napéjegyenlőségÉvszakváltás
már 29.vasárnapA nyári időszámítás kezdődeteÓraátállítás
ápr 5.vasárnapVirágvasárnapJeles nap
ápr 10.péntekNagypéntekJeles nap
ápr 12.vasárnapHúsvét vasárnapJeles nap
ápr 13.hétfőHúsvét hétfőNemzeti ünnep
máj 1.péntekMunkanap / Mu8nak ünnepeNemzeti ünnep
máj 4.hétfőSzent Florian napjaÁllami ünnepnap
máj 21.csütörtökUrunk mennybemenetelének napjaNemzeti ünnep
máj 31.vasárnapPünkösdJeles nap
jún 1.hétfőPünkösdNemzeti ünnep
jún 11.csütörtökÚrnapja / Corpus ChristiNemzeti ünnep
jún 20.szombatNyári napfordulóÉvszakváltás
aug 15.szombatMária mennybemeneteleNemzeti ünnep
sze 22.keddŐszi napéjegyenlőségÉvszakváltás
sze 24.csütörtökSzent Rupert napjaÁllami ünnepnap
sze 27.vasárnapEurópai Örökség NapokJeles nap
sze 28.hétfőYom KippurVálasztható ünnepnap
okt 10.szombatPlebiscita napÁllami ünnepnap
okt 25.vasárnapA nyári időszámítás befejeződikÓraátállítás
okt 26.hétfőNemzeti ünnepNemzeti ünnep
okt 31.szombatReformációs napJeles nap
nov 1.vasárnapMindenszentekNemzeti ünnep
nov 2.hétfőMindenszentekJeles nap
nov 11.szerdaSzent Márton napjaÁllami ünnepnap
nov 15.vasárnapSzent Leopold napjaÁllami ünnepnap
nov 29.vasárnapAz első adventi vasárnapJeles nap
dec 8.keddSzeplőtelen fogantatásNemzeti ünnep
dec 21.hétfőTéli napfordulóÉvszakváltás
dec 24.csütörtökSzentesteBankszünnap
dec 25.péntekKarácsonyNemzeti ünnep
dec 26.szombatSzent István napjaNemzeti ünnep
dec 31.csütörtökÚjév első napjaJeles nap

A nálunk megszokottal ellentétben, Ausztriában nem minden ünnepnap terjed ki az egész ország területére: míg egy évben 13 alkalommal maradhat otthon az egész ország népessége, addig 6 nap csak bizonyos tartományokban számít ünnep- vagy munkaszüneti napnak az esztendő során. Az állam hivatalosan összesen 34 ünnep- és munkaszüneti napot tart számon egy évben. Az osztrákoknál a legtöbb munkaszüneti napot a keresztény hagyományoknak, illetve megemlékezéseknek köszönheti a lakosság.

Csakúgy, mint a legtöbb európai országban, Ausztriában is munkaszüneti napnak számít az újév első napja, január elseje, ám az iskolák és a legtöbb munkahely január 6-án, Vízkeresztkor is zárva tartanak. Hasonló a helyzet a húsvét két napjával és a május 1-jei munka ünnepével is, de az osztrákok a feltámadás után 39 nappal sem mennek be dolgozni: Áldozócsütörtökön (Christi Himmelfahrt) ünneplik Jézus Krisztus mennyei felemelkedését. A szintén változó dátumú pünkösdhétfőnek köszönhetően biztosított a hosszúhétvége a lakosságnak, ez pedig általában június első felére esik. Az Úrnapján, június második felében a legtöbb intézmény zárva tart. A nyári időszakra esik Nagyboldogasszony napja (Mariä Himmelfahrt) is – augusztus 15-e szintén munkaszüneti napnak számít a munkába járók körében. Az osztrák állam október 26-án ünnepli Nemzeti Napját: ezt az Osztrák Köztársaság Az örökös semlegesség törvénybe iktatásának napjaként (Nationalfeiertag) tartja számon. Az év utolsó nemzeti ünnepnapját december 8-án ünnepli Ausztria: ez a Szeplőtelen fogantatás (Mariä Empfängnis) napja, ekkor mind az iskolák, mind a legtöbb munkahely zárva tart. A karácsonyi időszakot Ausztriában is munkaszünettel ünneplik.

Ünnepnapként, de nem munkaszüneti napként tartják számon a húsvét vasárnap előtti vasárnapot, az április 14-ét (Palmsonntag): ezen a napon emlékeznek meg az osztrákok Jézus Krisztus diadalmas belépéséről Jeruzsálembe, de a Pünkösdvasárnap sem számít munkaszüneti napnak. A szintén változó dátumú, szeptemberi Európai Örökség Napjáról (Tag des Denkmals) ugyanígy megemlékeznek a polgárok, de ezen a napon is a megszokott rend szerint működnek az intézmények – csakúgy, mint november 2-án (Allerseelen), Halottak napján. Bár a naptárban Advent első vasárnapja illetve december 31-e is kiemelt dátum, a legtöbb munkahely ezeken a napokon is nyitva tart.

Karintiában, Tirolban, Stájerországban és Vorarlbergben a március 19-e, azaz Szent József napján maradhat otthon a lakosság, május 4-e, Szent Flórián napja pedig felső-Ausztriában számít munkaszüneti napnak. Szeptember 24-én, Szent Rupert napján a salzburgiak, október 10-én, a Népszavazás napján a karintiaiak, november 11-én, Szent Márton napján a burgenlandiak, míg november 15-én, Szent Leopold napján a bécsiek azok, akiknek nem kell dolgozniuk, vagy iskolába menniük.

Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.